logotyp
Login

KRČNÍ PÁTEŘ A ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY I.

Šíje je velmi citlivá oblast. Pouze nepatrný úder, už dávno zapomenutý pád, úraz nebo větší zatížení při sportu mohou vyvolat prudké bolesti v týlu a poruchy v těle a v jednotlivých orgánech. Krční páteř nese hlavu a tvoří přechod z mozku k míšním nervům a k periférii. Týlní problémy se neprojevují pouze bolestmi svalů, omezeným pohybem hlavy nebo ramen, závratěmi, bolestmi hlavy či migrénou. Mohou vyvolat i zcela jiné poruchy, jako jsou chronická únava a problémy s koncentrací, mohou ovlivnit i trávicí proces a mnoho dalšího.

Nejčastější příčiny problémů v šíji

- fyzický a psychický stres (přetěžování, přepracování, starosti, strachy, trápení, smutek,...)
- jednostranné či nesprávné držení těla (práce u počítače, dlouhé sezení v kanceláři, nedostatek pohybu, špatná poloha kotníků, kolen, kyčlí a páteře, špatné držení ramen,...)
- zranění a úrazy (autonehody s hyperflexí krku, úrazy při sportu, úrazy v domácnosti a na zahradě,...)
- degenerativní změny krční páteře (opotřebování obratlů nebo plotének, vyhřezlá ploténka)

Nejrůznější příčiny a symptomy

Abyste měli "ztuhlý krk", stačí i malý závan studeného vzduchu otevřeným oknem v autě nebo v noci v ložnici. Následkem této ztuhlosti bude omezená pohyblivost a špatné držení těla a tím je zaděláno na chronické problémy. Potíže s krční páteří mohou způsobit i úrazy v úplně jiných částech těla, které s šíjí vůbec nespojujete. Například při sportu nebo uklouznutí na schodech si můžete nešetrně sednout na zadek a narazíte si kostrč. Síla nárazu se může přenést až do horní části páteře a vyvolat potíže, které si nedokážeme vysvětlit. Nejnepatrnější posuny v oblasti kotníků, kolen nebo kyčlí mohou v oblasti krční páteře způsobit masivní problémy.

Vazy a vazivové tkáně udržují obratle na svých místech, zabezpečují stabilitu krční páteře. Jsou-li vazy natažené, vzniká tu najednou prostor a obratle mohou ze svého místa vyklouznout. Tím pádem dojde ke stlačení a podráždění nervů a cév a důsledkem je nedostatečné prokrvení a podráždění nervů.

Nejčastější příčinou ztuhlých svalů v šíji je vadné držení těla při stání nebo vsedě. Postižení často zaujímají nevědomky obranný postoj, zvedají ramena a sedí jakoby se "zataženou hlavou". Jestliže takto sedí delší dobu, jsou zatížené svaly přetěžovány. U citlivých lidí může takzvaný ztuhlý krk vyvolat už i jen nepatrný závan vzduchu. Ztuhnutí svalů, které jsme si způsobili dlouhým sezením za psacím stolem nebo před televizí, většinou po několika dnech zase samo od sebe zmizí. Bolestí se zbavíme, když se budeme hodně pohybovat a méně času trávit vsedě.

Ztuhlost krku se může stát i chronickou, především tehdy, když nepřikročíme k odpovídajícím protiopatřením. Za chronifikaci mohou často takzvané myogelózy. Jsou to uzlovité nebo vřetenaté zatvrdliny ve svalu, podmíněné degenerativními koloidními změnami ve struktuře svalů. Kvůli dlouhodobému přetěžování např. trapézového svalu už nejsou jemná svalová vlákna správně prokrvena, dostává se jim příliš málo kyslíku a odpadní látky nemohou být dost účinně vyloučeny. Zůstávají ve svalové tkáni a postarají se o zatvrdliny.

Jak si pomoci pokud mám problémy s krční páteří?

Záleží na rozsahu a druhu problému. V první řadě je třeba se zamyslet nad tím, zda něco neděláme špatně a poté se zaměřit na nápravu (špatné stání, sezení u počítače, čtení v leže, přetěžování při sportu, spaní u otevřeného okna, jízda autem s otevřeným okénkem, apod.) Další co nám může pomoci, jsou masáže. Uvolní stažené svaly. Při masáži dochází k prokrvení a tím odvedení odpadních látek z postižené části. Často se ale jedná o zdravotní masáže (uvolnění fascií, uvolnění spoušťových bodů, hloubková masáž,...). Pokud je problém s obratli, pomůže například Dornova metoda, cvičení SM-systému nebo návštěva fyzioterapeuta. 

Nejdůležitější je začít řešit problémy hned a neodkládat je. Říkat si, že to ještě není tak hrozné a určitě to samo přejde není správné. Problémy se akorát nakupí a jejich odstranění je pak na delší domu. 

Speciální masáže na pomoc od bolesti provádíme v AM studiu na Praze 9, Prosek.Čerpáno z odborné literatury

Zpět na hlavní výpis

 Jablonecká 724/6
Praha 9 - Prosek
190 00

Alena Kozlerová
Terapeutické masáže, Kineziotaping, Niode Qantero

IČ: 04641752
TEL: +420 605 205 313
EMAIL: amstudio@volny.cz

---------------------------------

Regína Špírková
Relaxační a hloubkové masáže, baňkování

IČ: 08472751
TEL:  +420 605 578 419
EMAIL: info@reginaspirkova.cz
WEB:
www.reginaspirkova.cz

Partneři,doporučené odkazy

Výživa a fitness

obrázek

Spokojený domov

obrázek

Novinky

Ceník

Od 1.5.2024 se navýšuje cena o 50,- Kč u ošetření s přístrojem Niode Qantero. Týká se ošetření těla i kosmetiky.

Naši klienti

Naši klienti

obrázek

Elena A.

15.4.2023

Přišla jsem s ukrutnými bolestmi zad. Zřejmě ztuhlé svaly a nervová bolest vystřelující až do nohy. Paní Alena ví co dělá a kam sáhnout. Hned našla zdroj bolesti. Nejen, že bolest zad je pryč, ale i nervová bolest, která mi...

Andrea W.

24.10.2021

U paní Alenky jsem byla poprvé koncem srpna... V dubnu jsem byla na operaci s levým ramenem... Pooperační stav byl docela dobrý, měla jsem radost, že operace pomohla.... Bohužel, pak jsem začala chodit na rehabilitaci a dopadlo to tak, že jsem levou ruku nezvedla, neučesala jsem se, natož abych se mohla obléknout... Bolesti jsem měla i v noci.. Na rehabilitaci nikoho nezajímalo, že mám silné bolesti... Byla jsem zoufalá a tak jsem začala hledat...
Našla jsem si paní Alenku a jsem za to nesmírně vděčná...

Katka Š.

18.10.2021

Prodělala jsem Bellovu obrnu tváře (paréza lícního nervu) a nemohla jsem najít lepší místo, než je AM studio. Pro mě je to citlivá záležitost, ale v tomto studiu se člověk cítí skvěle a co hlavně - pomohou od problémů!

Monika K.

16.10.2020

Moc ráda chodím pravidelně na masáže k paní Aleně, protože se po nich cítím úžasně, uvolněná, nabitá energií. Naposledy jsem měla problémy se zápěstím, po dvou návštěvách u paní Aleny bolest odezněla. Je úplná kouzelnice, která své práci opravdu rozumí, dělá ji s láskou, o čemž svědčí i příjemné prostředí studia.

Lenka V.

16.9.2020

Moje první zkušenost s masáží byla u paní Alenky a neměnila bych. Pokaždé mi pomohla s bolestí zad. Je to opravdu člověk na pravém místě. Vždy usměvavá, příjemná a hlavně je vidět, že paní Alenku práce moc baví. ...

Diana P.

12.10.2019

K pani Alenke som začala chodiť na prístroj Niode. Veľmi oceňujem jej priateľský prístup a hlavne to že uprednostňuje kvalitu pred kvantitou, čo je v dnešnej dobe vzácne. Svoju prácu robí poctivo a aj keď ma občas vytrápi bolestivou hĺbkovou masážou, vždy sa k nej teším. Absolvovala som ...

Hana D.

29.6.2019

Příjemné prostředí, kde není problém vzít ani dítě, jelikož tam jsou na děti připraveni - hračky, bezlepkové sušenky, ovoce :-) Dcera se vždy moc těšila :-) Podstoupila jsem zde zatím 12 ošetření přístrojem Niode Qantero, samozřejmě jsem se snažila také dodržovat...

Markéta N.

6.4.2018

Alenkou provedené ošetření Reboxem a k tomu lymfotaping na stehenní sval po úraze na lyžích hojení opravdu hodně pomáhají. Navíc ukázka masáže a uvolnění zad mne...
Facebook AM STudio
Instagram AM STudio
AM Studio - masážní studio Praha 9, kosmetické služby, ošetření přístrojem Niode Qantero
Facebook AM STudio
Instagram AM STudio

Created by © 2016 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign